Грант за Програмою транснаціональної співпраці країн південно-східної Європи (South East Europe Transnational Cooperation Programme) «OrientGate – Застосування знань про клімат у плануванні»,

 INTRA – 5100828 (2012-2014 рр.)

SEE_colour_TCP  logo

 

Багато країн у Південно-Східній Європі (ПСЄ) страждають від екстремальних кліматичних, метеорологічних і гідрологічних явищ. Тим не менш, прогресу в адаптації до кліматичних змін перешкоджають фрагментованість і недостатня координація послуг з передачі даних, уривчасті процедури оцінки ризиків та низький рівень використання наявних знань у територіальному розвитку та інших галузях, чутливих до зміни клімату. Низкою європейських дослідницьких проектів і програм, координованих МГЕЗК, визнана нагальна необхідність подолання бар’єрів, що перешкоджають ефективному використанню знань про клімат, накопичених науковим співтовариством, що дозволяє належним чином враховувати їх при формуванні політики і розробці стратегій адаптації.

Проект «OrientGate» спрямований на координацію зусиль з адаптації до зміни клімату в країнах ПСЄ шляхом створення міцного партнерства між спільнотами, які виробляють інформацію і проводять експериментальні дослідження, та спільнотами, які застосовують ці знання (напр., особами, які займаються плануванням та приймають політичні рішення в області зміни клімату)

До завдань проекту входить дослідження кліматичних ризиків, з якими стикаються громади, що проживають в прибережних, сільських і міських територіях, та сприяння кращому розумінню впливів мінливості і зміни клімату на водні режими, ліси і агроекосистем. Партнери проекту проаналізували конкретні адаптаційні потреби в гідроенергетиці, аграрно-харчової галузі та охороні здоров’я. Це призвело до отримання сучасних знань про клімат, які можуть бути використані особами, що приймають рішення, такими як містобудівники, природоохоронна влада, регіональні та місцеві агентства з розвитку, особи, які відповідають за територіальні та громадські роботи.

Основними результатами, отриманими за «OrientGate», є: книга під назвою “Integrating climate change knowledge into planning – A Guide Book for European Regions & Communities / Інтеграція знань про зміну клімату в планування – путівник для європейських регіонів і співтовариств”, а також набір веб-інструментів для забезпечення доступу до даних і метаданих за кліматичними спостереженнями та моделюванням, а також шість експериментальних досліджень із конкретних прикладів адаптації до зміни клімату, розроблених трьома тематичними центрами проекту.

 

Партнери:

Європейсько-середземноморський центр зі зміни клімату (Італія) (CMCC) – Провідний партнер

Автономна провінція Тренто (Італія)

Регіон Базіліката (Італія)

Національний інститут метеорології і гідрології Болгарії

Міністерство регіонального розвитку та благоустрою Болгарії

Музей природної історії ім. Гуландріса (Греція)

Регіон Аттика (Греція)

Регіональний екологічний центр по Центральній і Східній Європі (Угорщина)

Угорська метеорологічна служба (Угорщина)

Агентство з охорони навколишнього середовища в м. Ковасна (Румунія)

Національне метеорологічне управління Румунії

Федеральне міністерство сільського та лісового господарства, охорони навколишнього середовища та управління водними ресурсами (Австрія)

Метеорологічна і гідрологічна служба Хорватії

Місто Копрівніца (Хорватія)

Республіканська гідрометеорологічна служба Сербії

Республіканська гідрометеорологічна служба, що базується в Сербської Республіці (Боснія і Герцеговина)

Гідрометеорологічна служба Македонії

Муніципалітет Градішка (Боснія і Герцеговина)

 

Результати проекту представлені на наступних сайтах:

 

climate-adapt.eea.europa.eu

www.orientgateproject.org