У США згоріла найбільша в світі сонячна електростанція
Джерело: ecotown.com.ua
У Каліфорнії згоріла найбільша в світі сонячна електростанція. Інцидент може підірвати ринок відновлювальних джерел енергії та підняти ціну на «зелені» кіловати. Пожежа, що сталася на найбільшій в світі сонячній електростанції, змусила зупинити вироблення на ній електроенергії і переглянути стандарти безпеки в галузі освоєння альтернативних джерел енергії, повідомляє gazeta.ru.«Архімед би пишався собою», – похмуро пожартувало видання Register, згадавши легенду, яка приписує давньогрецького вченому спалення римського флоту за допомогою дзеркал, які сконцентрували на них сонячне світло.
Інцидент стався на сонячній електростанції Ivanpah Solar Electric Generating System (ISEGS), розташованій в Каліфорнії. Як стало відомо пізніше, пожежа виникла через неправильне розташування дзеркал, що направляють сонячне світло на бойлерну вишку. В результаті сконцентроване сонячне світло потрапило не в належне місце, на вишці виникла пожежа, яка розплавила і спалила паропроводи, пошкодила електричні кабелі.
Пожежу вдалося загасити силами співробітників електростанції, хоча пожежникам, що прибули на місце пригоди, і довелося забиратися на висоту 150 метрів. Станція ISEGS складається з трьох блоків дзеркал, в центрі яких розміщені вежі, оточені 350 тис. дзеркал, що керуються за допомогою комп’ютерів. Оскільки один із блоків станції останнім часом перебував на ремонті, після пожежі станція стала працювати на третину потужності, яка становить 392 мегавати. Підраховано, що цієї енергії вистачає для енергопостачання 140 тис. домогосподарств в штаті Каліфорнія. Як позначиться аварія на забезпеченні цих будинків і коли станція зможе відновити виробництво енергії, не повідомляється.
Каліфорнію називають найзеленішим штатом США – саме тут в енергетичному балансі штату найбільшу частку становить виробництво екологічно чистої енергії, в першу чергу це сонячні і вітряні електростанції. Тут же зосереджено близько 40% електромобілів США.
Через це два роки тому було прийнято рішення про відкриття в пустелі Мохаве, що за 70 км на північний захід від Лас-Вегаса, гігантської сонячної електростанції, будівництво якої підтримала корпорація Google. Кожне з поворотних дзеркал розміром з гаражні ворота направляє промінь світла на вежу, де розташований бойлер. Бойлер нагрівається до тисячі градусів Цельсія і дає пару, що обертає турбіни, які виробляють струм.
Це перша пожежа, що сталася на електростанції такого типу за всю історію їх використання. Рік тому американські екологи забили на сполох після того, як аналогічна електростанція, яка використовує сконцентроване сонячне світло, стала причиною загибелі кількох сотень птахів, які пролетіли близько до центральної вежі. Крім того, раніше надходили скарги від пілотів цивільної авіації на осліплення дзеркалами подібних установок. Що стосується постраждалої станції в пустелі Мохаве, недавня пожежа здатна тільки посилити проблеми, з якими її керівництво зіткнулося раніше. В останні місяці станція не могла виробляти енергію на рівні, прописаному проектною документацією. Тоді комісія з енергетики Каліфорнії назвала причиною поганої роботи станції «хмари, сліди інверсії літаків і погану погоду». Щоб поліпшити продуктивність, операторам станції було відведено час до 31 липня 2016 року. Ясно, що пожежа навряд чи прискорить цей процес.
Експерти побоюються: інцидент, що пошкодив станцію, призведе до того, що ціна електроенергії, виробленої подібними станціями, різко зросте, і поміняє підходи до того, як використовувати сонячну енергію. У 2007 році, коли ISEGS тільки задумувалася, вартість кіловат-години, виробленої такими станціями, приблизно дорівнювала вартості енергії, виробленої класичними сонячними станціями на основі фотоелектричних панелей.
Через кілька років собівартість останньої впала до 6 центів, в той час як у аналогів ISEGS вартість залишилася на рівні 15-20 центів. Якщо фотоелектричні панелі і вироблена ними електрика дешевшають завдяки застосуванню нових технологій і зростання ККД сонячних батарей, біля станцій, що використовують парові турбіни, потенціалу для падіння вартості немає.
«В установок, які концентрують сонячну енергію, такого не буде, оскільки це більшою мірою конструкції зі сталі та скла», – впевнений Адам Шульц, керівник проекту з Каліфорнійського університету в Дейвісі.
Іншою перевагою фотоелектричних станцій є їх масштабованість. Такі установки працюють, займаючи всього кілька квадратних метрів на даху будинку, при цьому використовувати отриману енергію можна там, де її вироблено. На відміну від них станції, аналогічні ISEGS, займають величезні площі, мають безліч рухомих дзеркал і складний пристрій генератора, що вимагає постійної підтримки і витрат. Теоретично такі станції хороші тим, що згладжують піки в споживанні електроенергії. Давати струм, будучи освітленими, вони починають не з самого ранку, а з невеликим запізненням. Однак увечері, коли сонце сідає, запаси виробленої пари продовжують обертати турбіни і станція продовжує виробляти енергію.
При цьому деякі станції, наприклад Crescent Dunes Solar Energy Project в Неваді, використовують для зберігання енергії не воду і пар, а розплавлені солі, що дозволяє довше запасати енергію. Як би там не було, в США поки не планується будувати нових станцій, аналогічних згорілої. Будівництво подібної установки зараз ведеться в Марокко.