Червоний сніг вбиває льодовики
Джерело: www.climateinfo.org.ua
Фото: Дік Калберт (Dick Culbert)
Червоний сніг здається чимось безглуздим, але його дійсно можна знайти по всьому світі. Незважаючи на цікавий і привабливий зовнішній вигляд, він дуже небезпечний: червоний колір виникає через цвітіння зелених водоростей – хламідомонад, які змушують сніг танути ще швидше. У період кліматичних змін ці водорості процвітають – але їх присутність жахливо впливає на льодовики.
У дослідженні, що було опубліковано на цьому тижні в Nature Communications, вчені з Великобританії і Німеччини ретельно дослідили водорості і ефект, який вони створюють, «біо-альбедо». Білі поверхні, такі як льодовики і сніг, відбивають сонячне світло, це явище в науці називають «альбедо». Коли льодовики і сніг тануть, вони залишають темні поверхні під собою, гори або океани. Ці поверхні мають більш низьке альбедо, вони поглинають більшу кількість сонячного світла. Водорості дають снігу низьке альбедо, тому він тане швидше.
Провідний автор дослідження Стефані Лутц повідомила:
«Для розвитку морським водоростям потрібна вода. Тому танення снігу і льоду контролює кількість розповсюдження водоростей. Чим більше льодовиків тане, тим більше з’являється водоростей. Зі світовим підвищенням температури, феномен «червоного снігу» також збільшиться, що призведе до збільшення біо-альбедо».
Дослідження С. Лутц показують, що «червоний пігмент» може зменшити альбедо снігу на 13% протягом сезону танення. Це явище відбувається в усьому світі, від Арктики до Антарктики. Люди вже сьогодні помітили червоний сніг в Гренландії, Європейських Альпах і Ісландії, в інших місцях. Зелені водорості особливо поширені в Арктиці в літній період. С. Лутц повідомляє, що за її оцінкою,принаймні на 50% снігів на обстежених льодовиках були знайдені хламідомонади.
Стефані Лутц та її колеги рекомендують враховувати ефект водоростей при подальшому моделюванні зміни клімату. Підвищення температури призведе до розповсюдження водоростей, що в свою чергу змусить льодовики ще швидше танути.