Екологи з’ясовували, скільки споживають ресурсів і виробляють відходів мегаполіси
Вчені-екологи провели перше в світі комплексне дослідження, щоб з’ясувати, скільки споживають ресурсів і виробляють відходів 27 найбільших міст світу.
Міжнародна команда дослідників проаналізувала дані про те, як природні ресурси використовуються в мегаполісах, пише “Навколо світу“. Зокрема, скільки газу йде на опалення приміщень, скільки електроенергії потрібно для громадського транспорту і як утилізуються тверді відходи.
Отримані результати, на думку вчених, допоможуть розробити стратегії розвитку мегаполісів, щоб вони стали чистішими, зеленішими і стійкішими.
Мегаполіси – великі міста з населенням понад 10 млн осіб – продовжують розростатися і посилювати економічний вплив. В 1970 році в світі було всього 8 мегаполісів. До 2010 року їх стало 27, а через 10 років, згідно з прогнозами, вже 37.
Сьогодні в мегаполісах, за даними дослідження, живе 6,7% населення планети, ці міста виробляють 14,6% ВВП земної кулі, але при цьому споживають 9,3% світового обсягу електроенергії і виробляють 12,6% світового обсягу відходів.
За словами керівника дослідження еколога Кріса Кеннеді, деякі міста в цьому плані “активніші” за інших. Кріс Кеннеді зазначив, що деякі відмінності в споживанні ресурсів пов’язані з географічним положенням міст: холодні мегаполіси, такі як Москва і Нью-Йорк, використовують більше палива для опалення.
За словами еколога, в Москві найбільша система теплопостачання в світі. Теплоелектроцентралі обігрівають і забезпечують електрикою будинки, в яких живе 12 млн осіб. Це набагато ефективніше, ніж обладнати такими системами кожен будинок окремо.
А Нью-Йорк, наприклад, споживає дуже багато енергії – кожні півтора дня у місті використовується стільки електроенергії, скільки можна зробити з нафти, перевезеної одним супертанкером (понад 318 тис. т). А середньостатистичний житель Нью-Йорка витрачає в 24 рази більше енергії і виробляє в 15 разів більше твердих відходів, ніж житель індійської Калькутти.
У Токіо стежать за станом труб, своєчасне усунення витоків скорочує втрати води до 3%. При цьому в таких містах, як Ріо-де-Жанейро і Сан-Паулу, де води не вистачає, витік становить 50%, додав Кріс Кеннеді. Крім цього, він розповів, що в Токіо створена ефективна розгалужена мережа громадського транспорту, яка надає найменший можливий вплив на навколишнє середовище. З чого дослідники роблять висновок, що в деяких випадках розумна міська політика може знизити споживання ресурсів навіть в умовах зростання ВВП і перенаселення.
У своєму дослідженні еколог і його команда позначили і інші успішні рішення. У Сеулі, наприклад, розроблена система вторинного використання стічних вод, наприклад для змиву в туалетах, що дозволяє оптимізувати витрати води. У Лондоні підняли ціни на електроенергію і податки на утилізацію твердих відходів. І сьогодні це єдиний мегаполіс, в якому споживання електроенергії на душу населення знижується, у той час як ВВП зростає.
Екологи відзначають, що населення найбільших міст неухильно росте, але ще швидше зростає їх ВВП і споживання ними ресурсів. У країнах, що розвиваються, особливо в Китаї, де мегаполісів більше, ніж в будь-якій іншій країні, – висока щільність населення поєднується з великим обсягом споживання ресурсів. Що призводить до виснаження ресурсів планети. Незважаючи на збільшення кількості мегаполісів, грамотні рішення можуть змінити ситуацію. “Звичайно, мова йде про довгострокову, десятиліттями впроваджувану політики в галузі інфраструктури міст. У нас є докази, що мегаполіси можуть знизити споживання ресурсів, і це обнадіює”, – заявив Кріс Кеннеді.
Джерело – УНІАН: http://ecology.unian.ua/trash/1074870-ekologi-zyasovuvali-skilki-spojivayut-resursiv-i-viroblyayut-vidhodiv-megapolisi.html