СОНЯЧНИЙ БУДИНОК – ЖИТЛО МАЙБУТНЬОГО
Якщо ми хочемо, щоб наша планета та людство мали майбутнє, у нас немає іншого вибору, окрім якомога швидше позбутись залежності від традиційних джерел енергії – газу, вугілля, нафти, які руйнуть навколишнє середовище та мають обмежені запаси. Використання відновлювальних джерел енергії не є сьогодні єдиним варіантом теплопостачання, але інших джерел енергії в довгостроковій перспективі у людства немає.
Ціни на викопне паливо будуть тільки зростати. З часом традиційні джерела енергії взагалі стануть недоступні для більшості жителів планети, адже їх запаси обмежені і країни, що володіють ними перш за все будуть забезпечувати свої потреби. Якщо поглянути на енергетичний баланс України – ми побачимо, що більша частина викопного палива імпортується: 100% урану, лише 55% потреби в газі забезпечується вітчизняними родовищами, а 74 % необхідних нафтопродуктів завозиться із за кордону та навіть вугілля, внаслідок подій на Сході, закуповується в інших країнах. Надзвичайно важливим аргументом на користь використання відновлюваних джерел енергії є екологічність та зміни клімату. Адже величезна кількість шкідливих викидів під час спалювання викопного палива призводить до катострафічних наслідків для нашої планети – зміни клімату, внаслідок парникового ефекту. І лише енергією сонця та біомаси ми можемо повністю забезпечити свої потреби в теплі, без шкоди для оточуючого світу.
Близько третини світової енергії використовується для виробництва тепла, 90% якого застосовується для опалення та нагріву гарячої води. І сьогодні у нас є можливості в повній мірі застосовувати сонце, як єдине джерело енергії. Адже за останні десятки років теплоізоляція будівель покращилась в декілька разів, сонячні системи стали технологічно досконалими та високопродуктивними, а деревні і пелетні каміни характеризуються високою ефективністю та зручністю у використанні. І сонячний будинок – один з варіантів ефективного та екологічного використання відновлювальних джерел енергії.
Сонячний будинок – це енергоефективна будівля, яка не менше 50% своєї потреби в теплі забезпечує завдяки використанню сонячної енергії.
Основні характеристики Сонячного будинку (житлове будівництво):
- висоефективна теплоізоляція будівлі
- вікна та двері з низьким коефіцієнтом теплопередачі
- акумулююча ємкість 7 500 – 40 000 літрів
- геліотермічні колектори площею 25 – 75м2
- забезпечення потреби в тепловій енергії за допомогою сонця- не менше 50%
- додатковий догрів – дров’яний або пелетний камін з водяним теплообмінником
Річна потреба в тепловій енергії для Сонячного Будинку повинна знаходитись в межах 15 – 45 кВт/м2 – рік. Інститут Сонячного Будинку рекомендує наступні значення коефіцієнтів теплопередачі:
- для будівельних огороджувальних поверхонь 0,20 Вт/м2.К – 0,15 Вт/м2.К
- для вікон менше 1Вт/м2.К
Важливою перевагою Сонячного Будинку в порівнянні з іншими енергоефективними будівлями, такими, як наприклад- пасивний будинок, є значно менше споживання первинної енергії. Сонячний будинок насправді «зелена буівля» , яка може на 100% забезпечувати свої потреби в теплі за рахунок сонця.
Принципи Сонячного Будинку повинні закладатись ще на стадії проектування будівлі. Надзвичайно важливою, особливо на початковому етапі, є робота архітектора. Необхідно застосувати принципи геліоархітектури та інтегрувати велику накопичувальну ємкість в конструкцію будівлі. Максимальна кількість світлопроникаючих конструкцій повинна бути орієнтована на південь, щоб забезпечити ефективне використання пасивної енергії сонця в холодний період. Сонячний будинок поєднує в собі пасивне та активне використання сонячної енергії, досягаючи максимальної енергоефективності.
Сонячна енергія може забезпечити всі наші потреби в теплі і при цьому не надсилає рахунків за використану енергію.
Детальніше про підходи в проектуванні та будівництві сонячного будинку див. на сайті caxapa.ua