Австрійський досвід масового використання деревини може вберегти і примножити українські ліси
Джерело: ecotown.com.ua
Україні необхідно перейняти австрійський досвід широкого застосування деревини для опалювання й генерації електроенергії і відновлення лісів.
Жителі гірськолижної Мекки змогли налагодити ефективну систему вирубки і примноження площі альтернативного палива, заначає у своїй роботі «Традиції та інновації Бабці Австрії» Любомир Крупницький, передає Український лісовод.
Опалюватися дровами та зберігати ліси Австрії дозволяє дієве законодавство, жорсткий контроль за їх дотриманням, адекватні суди, належне покарання порушників, а також ряд ініціатив, спрямованих конкретно на розвиток лісівництва та суміжних сфер: стимулювання переходу на відновлювальні види енергії у вигляді різного роду субсидій; відповідні технології опалювання, енергогенерації.
Зосередитися на біопаливі австрійців спонукав економічний чинник: палити дровами дешевше. Україна теж керується цим принципом, однак за теперішніх умов господарювання, деревина в нашій країні перетворилась на такий само вичерпний енергоресурс, як природний газ, нафта чи викопне вугілля. Австрія ж навчилась відновлювати лісові насадження. Більше того, у порівнянні з 1975 роком нинішні площі «зелених» легенів країни збільшились на 7%, і тенденція до зростання зберігається.
Правильна організація лісового господарства дозволяє наповнити енергоринок достатньою кількістю лісоматеріалу і не залишити після себе пустелю. В Австрії так званими «ресурсними лісами» володіють дрібні власники та великі лісові господарства – третина площ. У власності держави знаходиться лише 15% лісових насаджень.
Широке застосування деревини в енергоіндустрії забезпечує регіони стабільними робочими місцями у лісовій, переробній та інших супутніх галузях. Так, австрійці налагодили виготовлення високотехнологічних твердопаливних котлів, систем автоматичної подачі дров та продуктів деревини; паливних брикетів та спеціальних гранул з деревних відходів.
Деревина завоювала енергетичний ринок Австрії завдяки зростаючій зручності. Багатоквартирні будинки, які перейшли на тепло/енергію з біопалива, не переймаються доставкою, організацією опалення та чищенням коминів.
За умови відтворення лісів використання деревини значно екологічніше. При спалюванні біопалива частка вуглекислого газу врівноважується знищенням вуглецю у процесі вирощування промислових лісових чи чагарникових насаджень.
Зрештою, ліси й деревина дають Австрії енергонезалежність – те, чого так бракує сучасній Україні. Використання деревини для опалювання та виробництва електроенергії немалою мірою стимулюється державою через субсидії та кредитування. Наша країна може перейняти успішну австрійську практику лісового господарства і відмовитись від хижацько-споживацької моделі – необхідна лише політична воля.