Джерело: ecotown.com.ua

У австралійському місті Балларат (штат Вікторія) торговий центр Stockland Wendouree охолоджується кондиціонером на сонячній енергії.

Прототип системи був розроблений Державним об’єднанням наукових і прикладних досліджень (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, CSIRO) в рамках програми Австралійського агентства з відновлюваних джерел енергії (ARENA), яка спрямована на підвищення конкурентоспроможності поновлюваних джерел енергії в Австралії, передає Facepla.net.

Так званий кондиціонер «замкненого циклу» нагріває і охолоджує повітря всередині будівлі без введення зовнішнього повітря в систему, використовуючи колеса-осушувачі, які видаляють вологу з повітря. Зокрема, високотемпературне колесо використовує вловлювану сонячну енергію для приведення в рух низькотемпературного колеса, яке взагалі працює без зовнішнього тепла.

«Цей проект є першою в світі демонстрацією системи осушення і кондиціонування повітря з використанням концентраційних сонячних теплових колекторів, встановлених на даху, – пояснює директор CSIRO Energy Пітер Мейфілд. – Ми знижуємо витрати на технології поновлюваних джерел енергії, прискорюючи, тим самим, перехід до майбутнього з більш низькою кількістю викидів».

Встановлена на торговому центрі Stockland Wendouree система кондиціонування повітря за допомогою дугоподібних колекторів вловлює сонячне тепло температурою від 150 до 200°C, а потім зберігає його у масляному баку об’ємом 2000 літрів.

Завдяки багаторівневому дизайну тепло з резервуара використовується взимку для нагріву повітря в торговому центру, а влітку – забезпечує енергією випарний охолоджувач непрямої дії для охолодження ТЦ. При цьому система кондиціонування на сонячній енергії дуже компактна – на 40% менша за аналогічну стандартну одноступінчату вологопоглинаючу систему.

На реалізацію проекту з використанням технології NEP Solar Австралійське агентство з відновлюваних джерел енергії виділило 520,000 $ AUD (386 000 $ US), решту – 1,2 млн $ AUD (890,000 $ US) – надали CSIRO і Stockland Group.

На думку розробників, сонячна система кондиціонування повітря дозволить значно знизити витрати на електроенергію та подачу свіжого повітря з контрольованою вологістю у великих комерційних приміщеннях.

В найближчі 12 місяців команда CSIRO має намір моніторити нову систему та оцініти її ефективність у торгових центрах.